Ankara Üniversitesi Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (AYÖS), hem Ankara Üniversitesi hem de AYÖS puanlarını kabul eden diğer Türk Üniversitelerinin lisans ve ön lisans programlarında eğitim görmek isteyen öğrencilerin girdikleri bir sınavdır.
AYÖS’e başvurular internet üzerinden yapılmaktadır. AYÖS, 2011 yılından itibaren düzenli olarak her yıl Mayıs ya da Haziran ayında gerçekleştirilmektedir. AYÖS 2019, 12 Mayıs 2019 Pazar günü, Türkiye (Ankara, Bursa, İstanbul ve İzmir)’in yanı sıra Azerbaycan (Bakü), Almanya (Münih ve Köln), Avusturya (Viyana), Belçika (Mons), Gürcistan (Batum), Katar (Doha), Türkmenistan (Aşkabat) ve Yunanistan (İskeçe)’de yapılacaktır. Sınav, yapıldığı ülkelerin tümünde aynı anda başlatılmakta ve tek oturumda gerçekleştirilmektedir.
AYÖS’te kullanılacak olan “Temel Öğrenme Becerileri Test”indeki sorular adayların harf, sayı ve şekil ilişkilerini, soyut düşünme ile akıl yürütme gücünü ölçmeyi amaçlamaktadır. Bunun yanında testte, temel matematik bilgi ve becerileri kullanmayı ve sayısal yetenek gücünü ölçmeyi amaçlayan sorular da bulunmaktadır. Testte yer alan soruların yönergesi Türkçe ve İngilizce dillerinde hazırlanmaktadır.