Sayın aday AYÖS 2013 başvurusunu iki aşamada gerçekleştirmeniz gerekmektedir.
 Aşama 1:  Referans Numarası Alma
1. Önce ayos.ankara.edu.tr web adresinden “Referans Numarası Alınız” bölümünü tıklayınız. Gerekli bilgilerinizi girdikten sonra referans numaranızı alınız.İlgi sayfanın çıktısını mutlaka alınız.
2. Referans numarasını kullanarak sınav ücretini bankaya yatırınız. (Bu numara sizin aday numaranız değildir. Sınav ücretini yatırırken bu numarayı kullanmanız gerekmektedir).
Aşama 2 : 2013 AYÖS Başvurusu Yapma 
1. Bankaya sınav ücretini yatırdıktan sonra ayos.ankara.edu.tr web adresinde bulunan “2013 AYÖS Başvurusu Yapınız” bölümünü tıklayınız.
2. Referans numaranızı ve istenen diğer bilgileri girerek “Devam” bölümünü tıklayınız.
3. Sınav ücretini hatasız yatırmış ve bilgileri doğru girmiş iseniz sistem size onay verecektir. Bundan sonra sizden istenen diğer bilgileri girmeniz gerekecektir. Sistem onay vermiyorsa girdiğiniz bilgileri tekrar kontrol ediniz. Sistem yine de onay vermiyorsa sınav ücretini yatırdığınız bankayla iletişime geçiniz.
4. İstenen diğer bilgileri girip tekrar kontrol ettikten sonra “Başvuru İşlemini Tamamla” bölümünü tıklayınız.
5. Bu işlem sonrasında size bir “2013 AYÖS Aday Numarası” verilecektir. Ekranda başvurunuzun onaylandığı belirtilecek ve Sınav giriş belgenizi ne zaman ve nasıl alacağınıza ilişkin bilgiler verilecektir. Bu bilgiler size aynı zamanda e-posta ile de gönderilecektir.